Mange svarer forkert på simpel gåde – men hvad koster proppen?

Hjernegymnastik er vigtigt, da man på den måde kan hjælpe sig selv med at holde hjernen skarp og i topform.

Derudover er det også fantastisk tidsfordriv at kaste sig over forskellige gåder, og man kan få en lille pause fra hverdagens stress og jag.

Netop derfor tænkte jeg, at jeg ville byde dig på en sjov udfordring for at se, hvor skarp din hjerne egentlig er – og det er egentlig meget simpel skoleregning.

Hvad koster proppen?

Selve gåden finder du på billedet nedenfor.

En flaske med prop koster 10 kroner og 10 øre. Flasken koster 10 kroner mere end proppen. Hvor meget koster proppen?

Som sagt er det simpel skoleregning, men da det efterhånden er en del år siden, at mange af os har beskæftiget os med det, kan det være lidt svært at huske.

Tror du, at du har fundet frem til det rigtige svar? Hvis ikke, så giver vi dig løsningen nedenfor.

Så meget koster proppen

Der er intet at skamme sig over, hvis du ikke er fundet frem til et svar, da mange ikke er i stand til at løse gaden.

Under billedet kommer det rigtige svar.

Pixabay

Det rigtige svar er: 25 øre.

Hvis flasken koster 10,25 kroner, og proppen koster 25 åre, så bliver det jo 10,50 kroner, hvilket var den samlede pris.

Tryk nu på DEL-knappen for at byde dine venner på en sjov udfordring!